هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.

در گفت و گو با هنرآنلاین: سطحی‌نگری در عرصه موسیقی دردی را دوا نمی‌کند //

در گفت و گو با هنرآنلاین: سطحی‌نگری در عرصه موسیقی دردی را دوا نمی‌کند

میدیا فرج نژاد، آهنگساز و نوازنده تار و سه تار در گفت و گو با خبرنگار موسیقی هنرآنلاین گفت: هم اکنون در تدارک و برنامه ریزی برای انتشار آلبوم “بادآباد” هستم که قرار بود این اثر موسیقایی قبل از ایام محرم و صفر منتشر شود که بنا به دلایلی انتشار این اثر به تعویق افتاد.

این آهنگساز در ادامه بیان کرد: در حال ضبط آلبوم “عصیان” به خوانندگی اشکان کمانگری هستم که این اثر شامل چهار تصنیف، دو آواز و قطعات بی کلام است، همچنین مراحل ضبط این اثر موسیقایی تا پایان سال جاری تمام می‌شود و اوایل سال آینده روانه بازار موسیقی خواهد شد.

این نوازنده تار افزود: همچنین قصد دارم اثری ارکسترال را با همکاری دوست خوبم سینا سرلک آماده انتشار کنم که بعد از قطعی شدن و انجام مراحل آن اطلاعات دقیق آن انعکاس می‌یابد.

این نوازنده سه تار درباره وضعیت موسیقی خاطر نشان کرد: متاسفانه بازار نشر و پخش موسیقی با معضلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند؛ زیرا ایران ۸۰ میلیون جمعیت دارد اما پرتیراژترین اثر موسیقایی ۲۵ هزار نسخه است که این رقم برای این جمعیت بسیار اندک است.

فرج نژاد در ادامه تاکید کرد: همچنین ضعف بیش از اندازه ناشران و کمبود نهادهای فرهنگی بیشترین ضربه را به موسیقی زده است که امیدواریم این مشکلات ریشه‌کن شود، همچنین در هشت سال گذشته تلاش همه مسئولین بر همیاری با هنرمندان نبود که امیدوارم این موضوع در دولت جدید به همیاری و همکاری تبدیل شود.

میدیا فرج‌نژاد گفت: به نظر من بعد از ۳۰ سال اولین بار است که مدیران فرهنگی با حوزه فرهنگ و هنر آشنا هستند که این موضوع در دراز مدت به نفع موسیقی است؛ زیرا تا به امروز مدیران فرهنگی آشنایی کافی با موسیقی نداشتند و به همین دلیل هنرمندان و مدیران حرف یک دیگر را نمی‌فهمیدند.

این آهنگساز در ادامه افزود: همچنین همیشه گلایه‌های ما به نتیجه نرسیده است به عنوان مثال یک نوازنده نامدار خراسان بعد از سالها فعالیت موسیقایی بیمار شده است، اما بیمارستان‌ها به این هنرمند رسیدگی نمی‌کنند. رسیدگی به این موضوع وظیفه مسئولین است چون اگر مدیران فرهنگی به فکر هنرمندان نباشند چه کسانی می‌خواهند به حرف‌های آنها گوش دهند.

این نوازنده تار با اشاره به اینکه مشکلات موسیقی همیشگی شده است، در پایان گفت: به طور کلی باید به مشکلات زیربنایی موسیقی توجه کنیم زیرا سطحی‌نگری در این حوزه دردی را دوا نمی کند.