هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.

محمدعلی بهمنی و میدیا فرج نژاد از هرچه «بادآباد» می گویند //

محمدعلی بهمنی و میدیا فرج نژاد از هرچه «بادآباد» می گویند

میدیا فرج نژاد، آهنگساز و سرپرست گروه «سواران» و آلبوم«بادآباد» در گفت وگو با خبرگزاری برنا، از انتشار آلبوم «بادآباد» از سوی«آوای باربد» خبر می دهد و می گوید:در این آلبوم از یک غزل سعدی، همچنین اشعار سیمین بهبهانی، هوشنگ ابتهاج ، محمدعلی بهمنی و فریدون مشیری استفاده شده و همچنین بخشی از اشعار را محمدعلی بهمنی دکلمه کرده است.

فرج نژاد، پیش از این در آلبوم «این راه بی نهایت» با حسام الدین سراج و در«طغیان» با حسین علیشاپور به عنوان خواننده همکاری کرده بود؛ آرش کمانگری نیز خواننده «بادآباد» است. از آهنگساز آلبوم«عصیان» درباره انتخاب خواننده های مختلف آن هم در دوره ای که به باور بسیاری از اهالی موسیقی، خواننده سالاری بر این هنر حاکم شده می پرسی و او پاسخ می دهد: هر خواننده ای کاراکتر، رنگ صوتی و قابلیت های خاص خود را دارد و من در جایگاه آهنگساز باید به این فکر کنم تا چه اندازه شعر و قطعات با صدای خواننده هماهنگ است نه این که چه کسی شناخته شده تر است و سودآوری اقتصادی بیشتری دارد. آنچه برای من اهمیت دارد خود موسیقی است؛ گاهی این موسیقی به یک صدای حماسی نیاز دارد و گاه به یک راوی. بگذریم از این که موسیقی کمترین چیزی است که به آن پرداخته می شود و آنچه اهمیت دارد اقتصاد است.

«خواب خورشید»، آلبوم دیگری از میدیافرج نژاد است که در آن از ملودی های جنوبی، آندلسی، موسیقی تاجیک وافغانستان نیز استفاده شده؛ خوانندگی این آلبوم را علی بختیار برعهده دارد و این نخستین تجربه او در زمینه خوانندگی است. نوازندگی سازهای کوبه ای در این اثر با همایون نصیری است و او از سازهای جنوب به ویژه دمام بهره برده؛ فرج نژاد خود را فعال در زمینه موسیقی ایرانی و نه سنتی می داند و می گوید:«ایران فرهنگی»، گستره بسیار وسیعی را دربرمی گیرد و کشورهایی چون افغانستان و پاکستان و تاجیکستان و.. را هم دربرمی گیرد؛ من در آلبوم «خواب خورشید»، به ایران فرهنگی نگاه کرده ام.

آلبوم «عصیان» آلبوم دیگری از میدیا فرج نژاد و در ادامه کار پیشین او «طغیان» است. این بار نیز، امیر مرزبان به عنوان ناظر ادبی حضور دارد. چراکه امروز همه چیز تخصصی شده و ممکن است آهنگسازان شعر و ادبیات را آن گونه که باید و شاید نشناسند درنتیجه حضور یک ناظر ادبی به خواننده و آهنگساز کمک می کند تا درک بهتری از شعر داشته باشد.

فرج نژاد براین است که هیچ اثری خلق و ماندگار نمی شود مگر این که زبان حال مردم زمان خود باشد و او می کوشد تا صدای مردم همعصر خود را روایت کند. از او می پرسی چگونه است که فرج نزاد از «طغیان» و «عصیان» به «بادآباد» رسیده؛ گویی تلاش خود را کرده و دست و پازدن هایش به نتیجه نرسیده است. فرج نژاد، لبخندی می زند و می گوید: نام آلبوم را محمدعلی بهمنی انتخاب کرده و سه معنی مدنظر بوده«باد-آباد» جایی که باد، آبادش کرده؛ «باد آباد» که جنبه دعایی دارد و همان اصطلاح متداول هرچه«بادآباد».

میدیا فرج نژاد آلبوم «عصیان» را به لحاظ شیوه تنظیم و اجرا و سبک نوازندگی متفاوت با «بادآباد» و «طغیان» می داند و می گوید اگرچه بر همه کارهای من روح واحدی حاکم است اما هرکدام با دیگری تفاوت دارد.

شروین مهاجر نوازنده کمانچه، کامران منتظری سازهای کوبه ای و رابعه زند نوازنده قانون، مرا به عنوان آهنگساز و نوازنده تار همراهی می کنند.